injection moulding cost analysis eSmDuXGMM

Injection Moulding Kosten Gids 2026 Verdere Verdeling en Besparingen

Gepubliceerd op •By info@jinosolutions.com•Categorieën: Blogs

Belangrijke componenten van de kosten voor spuitgietwerk

Wanneer je budgetteert voor spuitgieten, kijk je eigenlijk naar twee grote posten: eenmalige gereedschapskosten en doorlopende productiekosten. Het begrijpen van beide is de enige manier om een realistisch beeld te krijgen spuitgietkostenanalyse en verrassingen later te voorkomen.

Vooruitbetalingsgereedschap vs variabele productiekosten

Elk project begint met een grote beslissing: hoeveel te investeren upfront om je spuitgietkosten per eenheid te verlagen.

  • Vooruitbetalingsgereedschap (CAPEX)
    • Moldontwerp en engineering
    • Mallenfabricage (CNC, EDM, polijsten, montage)
    • Monsterneming, afstelling en goedkeuring van eerste artikel
  • Variabele productiekosten (OPEX)
    • Materiaal en kunststof hars
    • Machine-uren en arbeid
    • Schaafwerk, kwaliteitscontrole en secundaire bewerkingen

Hoge investering in gereedschap betekent meestal per onderdeel in de loop van de tijd bij volumes. Lage gereedschapkosten (bijv. prototypevormen) betekent hogere prijs per stuk maar minder risico voor vroege runs.

Injectie-samensmelt tooling en mal kostenopbouw

Jouw de kosten van spuitgietgereedschap wordt aangedreven door complexiteit, grootte en verwachte levensduur. Typische mal kostencomponenten:

  • Malbasis en platen – de hoofdstructuur van staal of aluminium
  • Holtes en kernonderdelen – nauwkeurig bewerkte vormen van uw onderdeel
  • Geleiders, lifters en vervangers – voor onderuitgangen en complexe geometrie
  • Hitzete, koudestroom of koude toevoer systeem – hoe hars in de holtes stroomt
  • Ejectorsysteem – pinnen, bussen en mechanismen om onderdelen eruit te duwen
  • Koelkanalen – voor snellere cyclustijd en stabiele kwaliteit

Hier bevindt zich het grootste deel van uw initiële plastic mal prijs investering, en hier kunnen ontwerpbeslissingen of exploderen of uw injectie-samensmelt tooling investering beïnvloeden.

Materiaal- en kunststofresinenkostenimpact

Resin is vaak de grootste voortdurende kosten in injectie-samensmelt.

Belangrijke drijfveren van plastic harsprijzen en materiaalkosten:

  • Harsentype – grondstof (PP, PE, ABS) versus engineering (PC, PA, PEEK)
  • Additives – glasvezel, brandvertragers, UV-stabilisatoren, kleuren
  • Part gewicht – elke gram telt op schaal
  • Materiaaluitlevering en afval – aanvoervoorzieningen, aanspuitstukken en afgekeurde onderdelen

Zelfs een kleine gewichtsvermindering van een onderdeel of het overschakelen naar een kosteneffectievere hars kan aanzienlijke besparingen opleveren in kostenraming van kunststof onderdelen over lange productieruns.

Machine Tijd, Arbeid en Overhead

De matrijs draait in een pers en je betaalt voor elke minuut. Je spuitgietmachine-uurprijs bevat meestal:

  • Machinekost – gebaseerd op perskracht en technologie
  • Cyclustijd – spuitgieten + koelen + uitwerpen tijd per cyclus
  • Instellen en omzetten – matrijs installeren en parameters afstellen
  • Operator arbeid – bedienen van de pers, afwerken, basisinspectie
  • Overhead – energie, vloeroppervlak, onderhoud en beheer

Reduceren Cyclustijd is een van de krachtigste hefbomen voor optimisatie van de kosten voor spuitgieten.

Secundaire bewerkingen, verpakking en verzending

Uw totale kosten voor de productie van aangepaste kunststofonderdelen loopt zelden bij de pers volledig door.

Veel voorkomende add-on's:

  • Secundaire bewerkingen – bewerken, tappen, inserts, lassen, drukwerk
  • Oppervlakteafwerking – textureren, schilderen, coating
  • Montage – het samenvoegen van meerdere gemoffelde onderdelen
  • Verpakking – zakken, dienbladen, labels, detailhandel verpakking
  • Logistiek – prijsstelling voor spuitgieten in binnenland vs offshore, vracht, douane

Elke extra stap verhoogt uw prijs per onderdeel voor spuitgieten, dus het is cruciaal om vroeg te bepalen wat gemodelleerd kan worden vs later toegevoegd.

Onderhouds- en malreparatiekosten

Een mal is een actief dat onderhouden moet worden om de partkwaliteit en uptime te beschermen.

Typisch moldonderhoud en reparatiekosten artikelen:

  • Routine schoonmaak en inspectie – voorkomt slijtage en corrosie
  • Component vervanging – poorten, lopers, ejectorpennen, afdichtingen
  • Polijsten en refurbishing – om oppervlakteafwerking en afmetingen te herstellen
  • Onverwachte reparaties – schade door verkeerd hanteren of materiaalproblemen

Goed onderhoud verlengt de levensduur van gereedschap, behoudt toleranties en verlaagt verborgen kosten zoals uitval, afkeur en noodreparaties—direct van invloed op uw lange termijn injektie-moudeling kosten en totale eigendomskosten.

Belangrijke factoren die de kosten van injectie-mallen beïnvloeden

Wanneer ik prijs bepaal voor injectie-mallen projecten, zijn dit de hendels die uw totale kosten het meest beïnvloeden.

Onderdelenontwerp complexiteit en geometrie

Hoe complexer het onderdeel, hoe hoger de kosten voor injectiegieten. De kosten stijgen wanneer uw ontwerp nodig heeft:

  • Diepe ribben, scherpe hoeken, variabele wanddikte
  • Complexe 3D-geometrie die moeilijk te vullen of te verwijderen is
  • Meerdere oppervlakteruwheid op één onderdeel

Schoon, uniforme geometrie betekent meestal goedkopere gereedschappen en snellere cycli.

Onderdrukkingen, nauwkeurige toleranties, speciale kenmerken

Bepaalde functies zijn “kostmultipliers”:

  • Ondergedrukking en zijgaten – vereisen vaak glijbanen, lifters of inlays, wat de gereedschapkosten en onderhoud verhoogt.
  • Strakke toleranties – mogelijk betere staalsoorten, hogere precisie bewerking, meer kwaliteitscontrole.
  • Draadgaten, logo's, textuur, overmolding, inlays – elk voegt tijd, complexiteit en risico toe.

Als je toleranties kunt versoepelen of functies kunt vereenvoudigen zonder de functie te schaden, daalt je kosten per stuk snel.

Gietmold grootte, materiaal en holtevorming

Uw mal is de grootste initiële investering:

  • Grootte – grotere mallen hebben meer staal nodig, meer bewerking en grotere persen.
  • Materiaal – harder staal voor lange levensduur, zachter materiaal voor korte series.
  • Holtevorming (aantal holtes) – meer holtes betekenen hogere mal kosten maar lagere kosten per eenheid bij injectie gieten zodra je volume bereikt.

Voor een diepere tooling-tabulatie raad ik aan te kijken hoe een professionele werkplaats mallen bouwt en prijst in deze gids over hoe een injectie-mould-kost is gestructureerd.

Aluminium versus stalen mal kosten

Aluminium en staal gedragen zich heel anders wat kosten en duurzaamheid betreft:

  • Aluminium mallen – lagere kunststof mal prijs, sneller te bewerken, perfect voor prototypes en lage volumes, maar kortere levensduur.
  • Staal mallen – hogere tooling kosten voor injectiegieten, maar ze draaien sneller, houden toleranties beter en gaan honderdduizenden tot miljoenen pogingen mee.

Ik zet meestal in op aluminium voor validatie en kleine batches injectiegieten, daarna staal zodra het ontwerp is vastgelegd en het volume is bewezen.

Productievolume en kosten per eenheid

Gereedschap is fixed; onderdelen zijn variabel. Daarom:

  • Lage volume = hoge gereedschapsafschrijving per onderdeel
  • Hoog volume = gereedschapspreiding over vele onderdelen, waardoor de prijs per onderdeel bij spuitgieten daalt

Als je je realistische jaarlijks volume kent, kunnen we de mal en cavitatie afstemmen om je doelkost te halen.

Cyclustijd, machine tonnage, perskeuze

Je cyclustijd bepaalt de machines tijd, wat een kernonderdeel is van elke spuitgietmachine-uurprijs:

  • Dikkere wanden = langere koeling = langere cycli
  • Hogere klemtonnage (groter pers) = hogere uurtarief
  • Geoptimaliseerde aanvoer, koeling en onderdeelontwerp = kortere cycli, meer onderdelen/uur, lagere kosten

Een goed ontworpen mal en onderdeel kan de cyclustijd met 10–30% verlagen, wat vaak de grootste hefboom is voor voortdurende besparingen.

Locatie, loonkosten en vakkennis van leveranciers

Waar en met wie je werkt matters:

  • Uitbesteding spuitgieten prijsstelling heeft vaak lagere arbeidskosten en gereedschap, maar hogere logistieke en communicatie risico's.
  • Binnenlandse versus buitenlandse kosten voor mallen kan verschillen met 20–50%.
  • Leveranciersexpertise in ontwerp voor manufacturability injectie-molding bespaart vaak meer in schroot, stilstand en wijzigingen dan je betaalt in uurtarief.

Als je een diepere kostenopdeling voor injectie-moulage wilt, heb ik de belangrijkste kostensturingen, voorbeelden en optimalisatietips uiteengezet in deze uitgebreide gids over wat injectie-moulage echt kost eind-tot-eind.

Kostenbereiken en voorbeelden van injectie-moulage

Wanneer ik met klanten praat over de kosten van injectie-moulage, splits ik het altijd in twee delen: gereedschapkosten (eenmalig) en per-eenheid kosten (herhaal). De mix van die twee verandert volledig afhankelijk van volume en complexiteit van het onderdeel.

Lage-volume injectie-moulage kosten

Voor kleine oplages (50–2.000 stuks), betaal je voornamelijk voor opzetten en eenvoudige gereedschappen:

  • Zachte / snelle tools: ~USD 1.500–8.000 voor basis onderdelen
  • Per eenheid prijs: ~USD 2–15+ per onderdeel, afhankelijk van maat, hars en complexiteit
  • Het beste wanneer je nodig hebt:
    • Markttesting
    • Pilotopstellingen voordat grote investeringen
    • Korte levensduurproducten

Lage volume is duurder per onderdeel, maar goedkoper in totaal omdat je zware gereedschapsinvestering vermijdt.

Prototype mal kostprijs en prijs per stuk

Prototype mallen worden snel en goedkoop gebouwd om het ontwerp te valideren:

  • Prototype mal kost: ~USD 800–5.000 (vaak aluminium of 3D-geprinte inserts)
  • Typische levensduur: Honderden tot enkele duizenden slagen
  • Per stuk: ~USD 3–20+ (kleine oplagen, meer handwerk, hoger afvalrisico)

Ik raad dit typisch aan voordat je je vastlegt op volledige productiehulpmiddelen.

Prijsbereiken voor middelgrote volumes injectie gieten

Voor middelgrote oplagen (2.000–100.000+ stuks) beginnen de cijfers zich te balanceren:

  • Gereedschap: ~USD 5.000–40.000+ afhankelijk van grootte, holtes en ontwerpelementen
  • Per stuk:
    • Kleine, eenvoudige onderdelen: ~USD 0,20–1,00
    • Medium onderdelen of lastigere geometrie: ~USD 0,80–4,00

Hier begin je sterke besparingen te zien van meervoudige holte-mallen en meer geautomatiseerde productie. Als je een diepgaand overzicht wilt over hoe we injectie-mallen prijs naar volume en complexiteit structureren, heb ik dit in detail uiteengezet op onze injectiebuigkunst prijskaartje.

Kostenstructuur voor hoge-volume injectiemodellering

Voor hoge-volume (100.000– miljoenen onderdelen) investeer je meer vooraf en verlaag je eenheidsprijs flink:

  • Productie gereedschap kosten: ~USD 20.000–150.000+ voor complexe, gehard staal, multi-kadare mallen
  • Per stuk:
    • Kleine/simple onderdelen: vaak onder USD 0,05
    • Standaard consumentenonderdelen: ~USD 0,05–0,50
  • Kostenstructuur:
    • Gereedschapsafschrijving wordt per onderdeel zeer klein
    • Materiaal, cyclustijd en machinevergoeding domineren

Als je in automotive of consumentengoederen zit, is dit meestal waar injectiemodellering het meest bespaart over de volledige productlevenscyclus.

Vergelijking eenvoudige onderdeel versus complex onderdeel kosten

Twee onderdelen met dezelfde afmeting kunnen heel verschillende bedragen kosten:

  • Eenvoudig onderdeel:
    • Geen onderstekken, uniforme wanddikte, gemakkelijke uitwerping
    • Lagere malkosten, kortere cyclus, minder schroot
  • Complex onderdeel:
    • Onderdelen met onderstekken, sliders, strakke toleranties, cosmetische oppervlakken
    • Hogere gereedschapkosten (meer onderdelen), tragere cyclus, meer QC

Voorbeeld (ruw, voor gevoel):

Parttype Gereedschapskosten Per stuk (10k stuks)
Eenvoudige klem ~USD 6.000 ~USD 0,20–0,40
Complex behuizing ~USD 25.000 ~USD 0,80–1,80

Voorbeelden kosten multi-kamer mal

Malholte (aantal holtes) verandert de economie snel:

  • Eénkamermal:
    • Lagere gereedschapkosten
    • Hoger per stuk, trager totaal productieaantal
  • 4-kamer mal:
    • Gereedschap: mogelijk ~2–2,5x de prijs van een enkele kamer
    • Output: 4x onderdelen per cyclus
    • Per stuk: vaak 30–60% goedkoper bij middelhoog volume

Regel van duim: als uw jaarlijkse vraag hoog is en het onderdeel in ontwerp stabiel is, wint een multikamergiet nagenoeg altijd op totale kosten.

Inspuiting vs 3D-printkosten vergelijking

Als je alleen kijkt naar per onderdeel kosten bij laag volume, lijkt 3D-printen vaak goedkoper omdat er geen gereedschap is Geen gereedschap:

  • 3D-printen:
    • Geen gereedschap kosten
    • Per stuk: ~USD 5–100+ afhankelijk van grootte en techniek (FDM/SLS/MJF, enz.)
  • Injectie-moussing:
    • Gereedschapskosten vooraf
    • Heel lage kosten per stuk zodra je volume hebt

3D-printen is het beste voor snelle proefprints en kleine partijen. Zodra je stabiele onderdelen in de duizenden nodig hebt, wint spuitgieten meestal op zowel kosten als consistentie.

Break-even volume tussen gieten en 3D-printen

Het break-even punt hangt af van onderdeelmaat, nauwkeurigheid en materiaal, maar typische bereiken:

  • Kleine functionele onderdelen:
    • Break-even rond ~500–2.000 stuks
  • Grootere of complexe onderdelen:
    • Break-even misschien ~200–1.000 stuks

Eenvoudig idee:

Totale kosten 3D-print = (Prijs per geprint onderdeel) × (Hoeveelheid)
Totale kosten gieten = Gereedschapskosten + (Gegoten prijs per onderdeel × hoeveelheid)

Bereken waar beide totalen gelijk zijn; elke volume boven dat punt is waar spuitgieten aanzienlijk goedkoper wordt. Voor sommige van onze auto- en consumentenprojecten, van 3D-geoekende prototypes naar productiegietwerk verlaagde per stuk kosten met meer dan 80%, daarom standaardiseren zo veel merken op gieten voor echte productie zodra het ontwerp is vastgelegd.

Hoe bereken je de kosten van spuitgieten

Het onder controle krijgen van de kosten van spuitgieten begint met een eenvoudige, duidelijke formule die je daadwerkelijk kunt gebruiken.

Basisformule voor spuitgietkosten

Een snelle manier om de prijs per onderdeel te schatten is:

Kost prijs per onderdeel ≈ (Gereedschapskosten ÷ Totale onderdelen) + Materiaalkost per onderdeel + Machine- en arbeidkost per onderdeel + Overhead & QA per onderdeel + Krimp- en afvalkosten

Je kunt elk blok aanpassen naarmate je betere gegevens van leveranciers krijgt.


Gereedschapsafschrijving per eenheid

Je mal is een eenmalige investering, dus spreid (afschrijven) je deze over de onderdelen die je van plan bent te maken.

  • Gereedschapsafschrijving per eenheid = Totale mal kosten ÷ Geplagde productiehoeveelheid
  • Voorbeeld: $20.000 mal / 100.000 onderdelen = $0,20 gereedschapkost per onderdeel
  • Voor lange termijn programma's voer ik altijd een paar “what‑if”-volumes uit (bijv. 10k, 50k, 100k) om te zien hoe snel het gereedschap terugverdiend wordt.

Raming van materiaalkosten en harskosten

Materiaal is meestal de grootste variabele kostenpost.

  1. Krijg partgewicht uit CAD of een monster (in gram).
  2. Voeg een runner/afvoer toelaat (meestal 5–20% voor koud runner gereedschappen).
  3. Converteer naar kosten:

Materiaalkost per onderdeel = (Part gewicht + runner) × Harsprijs per kg ÷ 1000

Controleer huidig plastic harsprijzen voor jouw beoordeling (bijv. PP, ABS, PC, nylon) en vergeet niet kleurstoffen of additieven in je schatting.


Schatting van cyclustijd en machine-uur-tarief

Cyclustijd en machinekeuze vormen de kern van proceskosten.

  • Cyclustijd = Vullen + verpakken/vasthouden + koeling + uitwerpen
  • Eenvoudige kleine onderdelen: 10–25s; dik of complex: 30–60s+
  • Machine-uur-tarief (inclusief energie, afschrijving, bediener, basale overhead) kan variëren van $30–$120+/uur, afhankelijk van tonnage en regio.

Machinekost per onderdeel = (Cyclustijd in seconden ÷ 3600) × Machine-uur-tarief × (1 ÷ Klinken/Aantal holtes)

Het kiezen van het juiste pers-tonnage en het begrijpen hoe een inleggietmachine werkt helpt je beoordelen of een offerte realistisch is.


Verrekening van afvalpercentage en kwaliteitskosten

Geen proces is 0% afval.

  • Voeg een afvalpercentage (vaak 1–5% voor getunede productie, hoger bij opstart).
  • Effectieve materiaal per goed onderdeel = Materiaal per slag ÷ (1 – Afvalpercentage)
  • Neem verwachtte kwaliteitskosten:
    • Setup en eerste artikelinspectie
    • In‑proces controles en testen
    • Mogelijke herwerk of hervormen

Zelfs een aanname van 3–5% schroot kan je veranderen spuitgietkosten per eenheid te verlagen.


Een gietmethode kostencalculator gebruiken

Online gietkostenrekenaars zijn handig voor:

  • Snelle ruwe berekeningen in vroege ontwerpfases
  • Materialen vergelijken, cavitatie of gereedschapsopties
  • Controleren of een offerte in de juiste prijsklasse zit

Gebruik ze als gezondheidschecks, niet als definitieve prijsstelling. Bevestig altijd met echte leveranciersoffertes.


Hoe nauwkeurige offertes van leveranciers aan te vragen

Als je strakke, betrouwbare prijzen wilt, geef leveranciers echte gegevens, geen gissen. Stuur minimaal:

  • 3D CAD + 2D tekening (met toleranties, oppervlakafwerking, en kritieke afmetingen)
  • Doellike materiaal (of korte lijst van opties)
  • Geschatte jaarlijkse en totale volume
  • Kwaliteitsbehoeften (certificaten, PPAP, specifieke testen)
  • Verpakkings-, etiketterings- en verzendvereisten
  • Elke speciale kenmerken (schroefdraad, inserts, overmoulage, textuur, kleur)

Vraag ook de malmaker om uit te splitsen:

  • Mal kosten (gereedschap)
  • Prijs per stuk bij meerdere volumes
  • Aangenomen Cyclustijd, machine-tonnage, en cavitatie

Daarmee kun je leveranciers vergelijken, je eigen kostenmodel draaien en bepalen of injectiegieten de juiste stap is voor jouw kunststof onderdeel.

Strategieën om de injectiegietkosten te verminderen

Als je wilt dat de kosten voor injectiegieten dalen en op dit niveau blijven, moet je het tegelijk aanpakken vanuit ontwerp, gereedschap en productie. Zo pak ik het aan bij echte projecten.

Optimale ontwerptool voor lagere injectiegietkosten

De meeste kosten komen voort uit het onderdeelontwerp, niet uit de fabriek.

Richt je op:

  • Houd de geometrie eenvoudig – Vermijd onnodige ribben, logo's, texturen en scherpe overgangen. Elk extra detail kan gereedschapstijd en cyclustijd verhogen.
  • Gebruik uniforme wanddikte – Dikke en oneffen wanden veroorzaken sink marks, vervorming en langzamer afkoelen, wat leidt tot hogere cyclustijd en afkeur.
  • Voeg spantouwwijzen vroeg toe – Juiste vormdraai maakt uitsparingen gemakkelijk en laat ons eenvoudiger, goedkoper gereedschap gebruiken.

Een snelle DFM-beoordeling met een ervaren team verlaagt meestal 10–30% van de kosten per eenheid bij spuitgieten.

Ontwerp voor manufacturability (DFM) in spuitgieten

DFM gaat over het ontwerpen van het deel en de mal zodat ze vlot draaien in de pers:

  • Verwijder of herontwerp undercuts om zijacties zo veel mogelijk te vermijden.
  • Ontspan toleringen waar mogelijk – ultranauwkeuige aansluitingen kosten meer in gereedschap en kwaliteitscontrole.
  • Lijn kenmerken uit met de openingrichting van de mal om de mal te vereenvoudigen.
  • Standaardiseer maten en kenmerken over onderdelen om inzetstukken en componenten opnieuw te gebruiken.

Wanneer we DFM uitvoeren voordat we staal snijden, verlagen we niet alleen de kosten, we voorkomen ook uitloopt bij herontwerp en vertragingen. Als je hier nieuw mee bent, helpt het om te beginnen met de basis van wat kunststof spuitgieten is en hoe het proces zich gedraagt.

Het verminderen van wanddikte en onnodige kenmerken

Wanddikte aandrijft materiaal kosten en Cyclustijd.

  • Targeteer de minimale functionele wand (vaak 1,5–2,5 mm voor veel voorkomende harsen).
  • Gebruik ribben voor stijfheid in plaats van solide, dikke secties.
  • Schraap decoratieve kenmerken af die geen invloed hebben op functie, assemblage of branding.

Dunnere, geoptimaliseerde wanden = minder hars + snellere koeling = lagere spuitgietkost per onderdeel.

Kiezen van het juiste maltype en cavitatie

Gereedschap is uw grootste起initiële kosten. Kies de juiste balans:

  • Snelle/zachte gereedschapmakerij (aluminium of zachter staal)
    • Lagere initiële mal kosten
    • Het beste voor prototypes en laag–mijn volume
  • Productiegereedschap (gehard staal)
    • Hogere kunststof mal prijs maar lange levensduur
    • Het beste voor hoog volume en stabiele ontwerpen

Cavitatie (aantal holtes):

  • Laag volume → 1–2 holtes om de gereedschapskosten laag te houden
  • Middelgroot volume → 2–4 holtes voor betere prijs per eenheid
  • Hoog volume → 4+ holtes of familiegereedschappen om volumekorting te stimuleren

Een slimme keuze van cavitatie is een van de snelste manieren om de kostenverdeling voor spuitgieten te optimaliseren.

Kostenbesparende kunststofmaterialen selecteren

Kunststofkeuze raakt zowel prestatie als kosten:

  • Begin met commodity-resins (PP, PE, ABS, PS) waar mogelijk – ze zijn goedkoper en makkelijk te verwerken.
  • Verplaats naar ingenieurskunststoffen (PA, PC, PBT, enz.) alleen wanneer de prestaties echt nodig zijn.
  • Vraag om lokale of regionale harsmerken in plaats van premium wereldwijde namen wanneer specificaties dit toestaan.
  • Gebruik regrind of gerecyclede inhoud voor niet- cosmetische of niet- kritische onderdelen om de kunststofprijzen te verlagen.

Controleer altijd of uw materiaal geschikt is voor de doelmarkt (bijv. voedselcontact, auto-industrie,

Wanneer spuitgieten kosteneffectief is

Spuitgieten schittert wanneer je voorbij bent aan “testen en monsters” en serieus bent over herhaalde productie. De grote werktuigkosten zijn upfront moeilijk, maar zodra het mal is gebouwd, your kostprijs per eenheid voor spuitgieten daalt snel – vooral voor eenvoudige onderdelen die snel draaien in multi‑holte gereedschappen.

In simpele termen:

  • Lager volume (1–200 stuks): Meestal niet de volledige productie-inrichting waard.
  • Medium volume (200–5.000 stuks): Case-by-case; snelle tooling of zachte mallen kunnen zinvol zijn.
  • High volume (5.000+ stuks): Spuitgieten is gewoonlijk de goedkoopste manier om kunststof onderdelen te maken.

Als je lopende bestellingen en een stabiel ontwerp plant, wint spuitgieten bijna altijd van andere processen op totale eigendomskosten.


Beste volumes voor spuitgieten vs andere processen

Ruwe richtlijn voor kostenraming van kunststof onderdelen:

  • 3D-printen:
    • Geschikt voor 1–200 stuks, vaak ontwerpwijzigingen, of zeer complexe geometrieën.
    • Per-stukprijs is hoog, maar geen toolingkosten.
  • CNC-bewerking (kunststoffen):
    • Goed voor 10–500 stuks, dikke of structurele onderdelen, krappe toleranties.
    • Tooling is goedkoop, maar bewerkingstijd is duur.
  • Spuitgieten:
    • Ideaal vanaf 1.000 stuks omhoog, vooral als je zult herbestellen.
    • Tooling amortisatie spreidt zich uit, en prijs per onderdeel voor spuitgieten kan dalen tot centen.

Ik stel meestal voor dat klanten cijfers uitrekenen met realistische vraag over 1–3 jaar, niet alleen de eerste bestelling.


Kosten spuitgieten vs CNC-bewerking

CNC-bewerking wint wanneer:

  • Je hebt zeer lage hoeveelheden.
  • U vereist strakke toleranties of niet-kunststof materialen.
  • Ontwerp kan veranderen in de volgende batch.

Injectie-moussing wint wanneer:

  • Je wilt herhaalde runs van hetzelfde ontwerp.
  • Onderdelen zijn relatief klein en kunnen genest worden in een multikamer mal.
  • Materiaalafval moet laag zijn.

Bijvoorbeeld:

  • 100 stuks: CNC is over het algemeen goedkoper in totaal.
  • 5.000+ stuks: Spuitgieten wint vrijwel altijd op eenheidskost en consistentie.

Spuitgieten vs 3D-printen voor productie

3D-printen is flexibel maar duur per onderdeel. Spuitgieten is het tegenovergestelde: in het begin stijf, daarna extreem goedkoop per onderdeel.

Break-even volume tussen 3D-printen en gieten hangt af van:

  • Gereedschapskosten (prototype vs productie mal)
  • Onderdeelgrootte en -gewicht
  • Harssoort en oppervlakte-afwerkingseisen

Typisch patroon:

  • Kleine eenvoudige onderdelen: gieten kan 3D-printen overtreffen bij zo laag als 300–800 stuks.
  • Grotere of complexere onderdelen: break-even kan zijn 1.000–2.000 stuks.

Voor echte productie (duizenden eenheden per jaar) geeft injectie gietwerk je:

  • Lower per eenheid kosten
  • Betere herhaalbaarheid
  • Breder aanbod van ingenieurskunststoffen

Als je richting productie gaat, helpen we klanten vaak prototypeeren met 3D-printen en vervolgens overstappen naar maatwerk kunststof spuitgieten zodra het ontwerp is vastgelegd.


Industrieën waar injectiegietwerk geld bespaart

Je ziet de grootste besparingen bij hoogvolume gieten in sectoren die nodig hebben:

  • Stabiele ontwerpen
  • Grote herhalingsbestellingen
  • Sterke branding en strakke uiterlijk-normen

Veelvoorkomende voorbeelden:

  • Consumentenproducten: behuizingen, doppen, handgrepen, verpakkingsonderdelen
  • Auto-industrie: clips, connectors, interieurafwerking, onderdelen van het vloeistofsysteem
  • Elektronica: behuizingen, lichtdiffusers, connectoren
  • Medisch (niet-implantaat): wegwerpartikelen, omhulsels, testkittestonderdelen
  • Wonen & lifestyle: keukengerei, opslag, speelgoed

Waar je ook tienduizenden identieke onderdelen per jaar hebt, spuitgieten is meestal de enige kosteneffectieve keuze.


Langetermijn-ROI van spuitgietgereedschap

Beschouw je matrijs als een actief, niet als een kostenpost. Je injectie-samensmelt tooling investering beïnvloeden kan zich over jaren terugbetalen als je het goed beheert:

  • Gereedschapslevensduur: Kwalitatieve stalen matrijzen kunnen honderdduizenden of zelfs miljoenen keren gebruikt worden.
  • Afschrijving: Verspreid de gereedschapkosten over het geplande levenslange volume en voeg het toe aan je spuitgietkostenanalyse.
  • Stabiele prijzen: Zodra het gereedschap is afbetaald, daalt je eenheidskost verder en verbetert de kasstroom.

Voorbeeld:

  • Gereedschap: $20,000
  • Levensvolume: 100.000 stuks
  • Gereedschapskosten per onderdeel: $0.20
    Tel materiaal, machinetijd en overhead erbij op, en je komt vaak veel lager uit dan een geprinte of bewerkte alternatief.

Totale eigendomskosten voor plastic onderdelenproductie

Kijk niet alleen naar de offerteprijs “per stuk.” Echte totale eigendomskosten voor kunststof onderdelen omvat:

  • Gereedschapkosten + onderhoud (schoonmaken, kleine reparaties, upgrades)
  • Materiaal- en harsprijzen in de loop der tijd
  • Cyclustijd en opstarttijd (hoe snel je daadwerkelijk onderdelen kunt krijgen)
  • Kwaliteitskosten: afkeur, herwerk, veldgebonden defecten
  • Logistiek: verzending, voorraden, veiligheidsvoorraad
  • Leverancierscapaciteit: constante output, ondersteuning en lead times

 

Producttitel

Korte productbeschrijving hier, leg het voordeel of de eigenschap uit.

Bekijk product

Producttitel

Korte productbeschrijving hier, leg het voordeel of de eigenschap uit.

Bekijk product

Producttitel

Korte productbeschrijving hier, leg het voordeel of de eigenschap uit.

Bekijk product
nl_NLDutch
Naar Boven Scrollen